Szkoła Podstawowa nr 29

w Sosnowcu


Szkoła Podstawowa
 nr 29

w Sosnowcu

ul. Zagłębiowska 25

41-208 Sosnowiec

tel/fax: 032 2992163

sp29@sosnowiec.edu.pl

Po lekcjach

Plan lekcji

Kalendarz

Dokumenty

Jakość pracy

Projekty

 
 
 

Współpraca
z zagranicą

Współpraca
ze szkołą

w Ekwadorze

 

 

„Klub

Bezpiecznego Puchatka”

 

 

     W roku szkolnym 2010/2011 klasy pierwsze przystąpiły do realizacji programu „Klub Bezpiecznego Puchatka”.

     Pierwszy rok w szkole to wielkie wydarzenie dla dzieci, przed którymi otwiera się nowy, nieznany świat. Poznają one nie tylko liter i cyfry, ale także uczą się, jak sobie radzić w rozmaitych sytuacjach. Z pewnością muszą być bardziej samodzielne, dlatego ten okres jest dobrą okazją dla Rodziców i Nauczycieli, by porozmawiać z dziećmi o bezpieczeństwie.

     "Klub Bezpiecznego Puchatka" to program edukacyjny, przygotowany przez Biuro Prewencji i Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, nauczycieli oraz firmę Maspex, który pomoże dzieciom poznać zasady bezpieczeństwa obowiązujące w domu, w drodze do szkoły oraz w szkole. Jako Rodzice i Opiekunowie możecie również włączyć się w akcję "Klubu Bezpiecznego Puchatka" i pomóc swoim dzieciom, jak najlepiej przeżyć ten ważny czas, jakim jest pierwszy rok w szkole. Dzięki  praktycznym wskazówkom dotyczącym bezpieczeństwa Pierwszoklasisty, będzie on umiał rozpoznawać zagrożenia, bezpiecznie uczyć się i bawić.

 

Pierwszoklasisto!

 

     Rozpoczynasz swoją wielką przygodę ze szkołą. Uczysz się nowych rzeczy, poznajesz kolegów i koleżanki. Czeka na Ciebie wiele wspaniałych chwil: sukcesy w nauce, mnóstwo ciekawych informacji, wspólne wyjazdy z przyjaciółmi z klasy. Jesteś coraz starszy i bardziej samodzielny, dlatego Puchatek przygotował dla Ciebie kilka rad, które pomogą Ci być zawsze bezpiecznym nawet, gdy nie ma przy Tobie rodziców i nauczycieli. Ucząc się razem z Puchatkiem, będziesz bezpieczny w domu, w szkole i w drodze do szkoły.

 

BEZPIECZEŃSTWO W SZKOLE

 

      Szkoła to miejsce, gdzie uczysz się wielu nowych, ciekawych rzeczy. Oprócz poznawania literek i cyferek, spędzasz też czas, bawiąc się na przerwach z przyjaciółmi. Pamiętaj, aby wybierać takie zabawy, które będą dla Was bezpieczne:

 1. Postaraj się nie biegać po schodach i korytarzach. Biegając, możesz się przewrócić, pośliznąć lub wpaść na kogoś.

 2. Nie zjeżdżaj po poręczy! Możesz z niej spaść i mocno się potłuc.

 3. Pamiętaj, by ostrych przedmiotów nie używać do zabawy. Nie wymachuj nożem podczas posiłku, ani nożyczkami na lekcji plastyki.

 4. W trakcie zabawy: nie popychaj, nie bij i nie wyśmiewaj innych uczniów. Gdy ktoś postępuje tak wobec Ciebie, powiedz o tym rodzicom i nauczycielowi.

 5. Zabieranie komuś jego własności (zabawek, zeszytów, pieniędzy lub śniadania) nie jest zabawą. Powiadom nauczyciela i rodziców, gdy ktoś, bez Twojej zgody, odbiera Ci jakąś rzecz.

 6. Nie zabieraj do szkoły dużych sum pieniędzy. Możesz łatwo je zgubić.

BEZPIECZEŃSTWO W DOMU

 

Dom to miejsce, które na pewno kojarzy Ci się z bezpieczeństwem. Są tu rodzice, rodzeństwo, domowe zwierzęta. Ponieważ jesteś już większy niż kiedyś, możesz zostać na chwilę sam w domu. Abyś był wtedy bezpieczny, Puchatek prezentuje Ci przedmioty, które mogą być dla Ciebie niebezpieczne:

 • Lekarstwa - zażywaj je zawsze pod okiem dorosłych: rodziców, babci i dziadka, pielęgniarki lub nauczycielki.

 • Nóż - jego miejsce jest w kuchni lub jadalni. Nigdy nie używaj go do zabawy. Zapytaj rodziców, w jakich sytuacjach możesz się nim posługiwać.

 • Nożyczki - służą Ci w czasie lekcji plastyki i techniki oraz podczas odrabiania zadań. Pamiętaj tylko, by obchodzić się z nimi ostrożnie. Nie wymachuj nożyczkami!

 • Zapałki - nigdy się nimi nie baw - jest to bardzo niebezpieczne! Możesz się poparzyć lub spowodować pożar. Nie baw się także ogniem, gazem, czy prądem - możesz się skaleczyć lub spowodować groźny wypadek.

 • Internet - znajdziesz tam wiele pomocnych informacji, a także ciekawe gry i zabawy dla dzieci. Pamiętaj jednak, by korzystać tylko ze stron internetowych, przeznaczonych dla dzieci. Nigdy nie wchodź na strony dla dorosłych. Poproś rodziców, by pokazali Ci, które strony są bezpieczne. Pamiętaj także, by nie podawać nikomu, ani nigdzie nie wpisywać, swojego nazwiska, miejsca zamieszkania, numeru telefonu.

 • Nieznajomi - bądź ostrożny, gdy rozmawiasz z obcymi ludźmi. Nie bierz cukierków, którymi częstuje Cię obca osoba. Nie wsiadaj do samochodu nieznajomego, który proponuje Ci podwiezienie. Jeśli jesteś sam w domu nie otwieraj drzwi osobom, których nie znasz. Nie powinieneś także rozmawiać z obcymi przez telefon. Gdy dzwoni ktoś nieznajomy, od razu poproś do telefonu rodziców, a jeśli nie ma ich w domu, powiedz, że są zajęci w tej chwili i nie mogą podejść do telefonu.

 

Rodzicu!

 

BEZPIECZEŃSTWO W DRODZE DO SZKOŁY

 

 1. Należy przestrzec dziecko, by pod żadnym pozorem nie korzystało z propozycji nieznanych osób, które oferują podwiezienie, poczęstunek itp.

 2. Możesz wytyczyć dziecku stałą i bezpieczną trasę do szkoły, z której nie powinno zbaczać. Powiedz mu, że poruszając się po drodze z przyjaciółmi jako grupa, powinni iść „gęsiego”.

 3. Warto zapoznać dziecko z zasadami ruchu drogowego: poruszania się chodnikiem lub lewą stroną drogi, przechodzenia na pasach tylko na zielonym świetle itp.

 4. Staraj się, aby Twoje dziecko było zawsze dobrze widoczne. Zaopatrz je w elementy odblaskowe na wierzchnim ubraniu (z przodu i z tyłu) tak, aby odbijały światła reflektorów nadjeżdżających pojazdów.

 5. Pamiętaj, że dziecko w wieku do 7 lat może poruszać się po drodze tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat.

 6. Jeśli Twoje dziecko dojeżdża do szkoły autobusem, naucz je, aby nie wchodziło na jezdnię zza pojazdu. Niech poczeka z przechodzeniem przez jezdnię aż autobus odjedzie.

 7. Gdy dowozisz swoje dziecko do szkoły samochodem, zadbaj, by wysiadało w bezpiecznym miejscu.

 8. Wspólne wycieczki rowerowe mogą być okazją do przekazania dziecku informacji na temat zasad jazdy na rowerze. Rodzic zawsze jest przykładem.

 9. Dobrze, gdy uświadomisz dziecku jak niebezpieczne jest bawienie się z napotkanymi przypadkowo zwierzętami, czy nieznanymi przedmiotami.

 10. Dzieci nie powinny nosić kluczy do mieszkania / domu na szyi. Staraj się upewniać, w jaki sposób dziecko je przechowuje.

 11. Staraj się uświadamiać dziecko, aby nigdy nie wahało się głośno wzywać pomocy w sytuacji zagrożenia.

 12. Dziecko warto wyposażyć w numery telefonów do służb ratowniczych. Powinno wiedzieć, w jakich sytuacjach wzywa się daną służbę. Warto, by znało także numer telefonu rodziców.

BEZPIECZEŃSTWO W SZKOLE

 
 1. Postaraj się nauczyć dziecko zasad bezpiecznej zabawy. Warto wskazać zabawy, które niosą ze sobą zagrożenie: skakanie po murkach, bieganie po schodach, zjeżdżanie po poręczach, itp.

 2. Niech Twoje dziecko będzie świadome, że podczas zabawy musi uważać na inne dzieci. Poprzez nieuważne zachowania może zrobić krzywdę swoim koleżankom i kolegom.

 3. Dobrze, jeśli porozmawiasz z dzieckiem na temat przemocy w szkole. Pamiętaj, że przemoc może przyjmować różne formy, zarówno fizyczne jak i psychiczne. Jest nią każda sytuacja, w której starsze, silniejsze lub pewniejsze siebie dziecko krzywdzi inne dzieci. Przemocą i znęcaniem się jest również wyśmiewanie, obgadywanie, grożenie, gesty czy wrogie miny.

 4. Staraj się obserwować swoje dziecko. Kiedy zauważysz zmiany w jego zachowaniu koniecznie z nim porozmawiaj i dowiedz się, co jest tego powodem.

 5. Ważne, by nie ignorować problemów dziecka. Staraj się zawsze reagować.

 6. Warto stale zapewniać dziecko o swojej otwartości. Poproś, by informowało Cię o wszystkich swoich problemach i wątpliwościach.

 7. Gdy dziecko zgłosi Ci problem przemocy, wyłudzania lub znęcania się w szkole, dobrze, gdy zwrócisz się z tym do nauczycieli i dyrektora.

 8. Postaraj się nie dawać dziecku dużych sum pieniędzy do szkoły. Lepiej, gdy zje pełnowartościowe śniadanie w domu (dobrym pomysłem są kanapki z dodatkiem warzyw i ciepłe kakao). Aby nie było głodne w ciągu dnia, do szkoły niech zabierze drugie śniadanie np. kanapkę, owoc i sok.

BEZPIECZEŃSTWO W DOMU

 
 1. Staraj się rozmawiać z dzieckiem, by pod żadnym pozorem nie wpuszczało obcych ludzi do mieszkania / domu. Zaznacz, by nie udzielało obcym osobom informacji przez telefon. Na pytanie, gdzie są rodzice, dziecko powinno odpowiadać, że znajdują się w pobliżu.

 2. Warto ostrzec dziecko przed niebezpiecznymi zabawami w domu, np. wychylaniem się przez okno, czy balkon.

 3. Pod żadnym pozorem nie powinieneś pozwolić dziecku bawić się ogniem, gazem, czy prądem. Dobrze, gdy porozmawiasz z nim na temat konsekwencji, jakie może nieść ze sobą taka zabawa.

 4. Postaraj się przechowywać lekarstwa z dala od dzieci tak, by nie miały do nich dostępu. Poinformuj dziecko, że nie może zażywać żadnych leków bez Twojej wiedzy.

 5. W miejscu widocznym i łatwo dostępnym (najlepiej przy telefonie) warto powiesić kartkę z numerami telefonów służb ratowniczych, aby w sytuacjach zagrożenia dziecko mogło zareagować.

 6. Staraj się nie pozostawiać dziecka bez kontroli podczas korzystania z Internetu. Możecie ustalić ramy czasowe, kiedy może z niego korzystać, razem poszukać stron, które je zainteresują. Dobrze, jeśli uczulisz dziecko na niebezpieczeństwa czyhające w Internecie, ostrzeżesz przed umawianiem się z osobą poznaną za pomocą Internetu (możesz wskazać, by dziecko informowało Cię, gdy ktoś chce się z nim spotkać), nauczysz, by nie podawało swoich danych obcym osobom. Pamiętaj, że Internet jest miejscem, gdzie dziecko ciekawie i twórczo może spędzać czas. Pozytywnych aspektów kontaktu z Internetem jest znacznie więcej, niż negatywnych.

Koordynator programu w szkole

p. Ewa Węgrzyńska

 


 
 

Designed by A.J.