Szkoła Podstawowa nr 29

w Sosnowcu


Szkoła Podstawowa
 nr 29

w Sosnowcu

ul. Zagłębiowska 25

41-208 Sosnowiec

tel/fax: 032 2992163

sp29@sosnowiec.edu.pl

Po lekcjach

Plan lekcji

Kalendarz

Dokumenty

Jakość pracy

Projekty

 

 

Współpraca
z zagranicą

Współpraca
ze szkołą

w Ekwadorze


 

„TĘCZOWA KRAINA” prowadzona przez Stowarzyszenie 29

 
V Spartakiada „Sprawni i Zręczni”
 
„TANECZNYM KROKIEM"
 
15 maja 2009 - II etap IV Edycji Konkursu Plastycznego "PO STOPNIACH TĘCZY"
 


ŚWIETLICA ŚRODOWISKOWO – SOCJOTERAPEUTYCZNA

„TĘCZOWA KRAINA”

 

Od lutego 2007 roku działała w naszej szkole

Świetlica Środowiskowo – Socjoterapeutyczna „TĘCZOWA KRAINA”

prowadzona przez TPD

Od września 2009 roku świetlica prowadzona jest

przez Stowarzyszenie Przyjaciół szkoły "29"

 

Głównymi celami tej świetlicy są:

 • obserwacja zachowań i postaw dziecka w czasie kontaktu z rówieśnikami podczas zajęć świetlicowych,

 • diagnozowanie sytuacji rodzinnej, środowiskowej a także typu zaburzeń zachowania dziecka,

 • kompensowanie zaburzeń sfery emocjonalnej, społecznej, kulturalnej, pomoc w nawiązywaniu i podtrzymaniu kontaktów interpersonalnych oraz w integrowaniu uczestników z grupą,

 • aktywizowanie dzieci do wspólnie przyjętych zadań, celów i zajęć oraz intensywnego uczestnictwa w życiu rodzinnym, społecznym i kulturalnym, zaspokajanie podstawowych potrzeb społecznych, emocjonalnych, afiliacji, samorealizacji,

 • udostępnianie możliwości odreagowania negatywnych emocji i uczuć podczas zabaw, gier zespołowych, plastycznych, technicznych, zajęć muzycznych i relaksacji.

Pod swoją opieką mamy trzydzieścioro wychowanków, nad którymi sprawujemy pieczę przez trzy dni w tygodniu (poniedziałek, środa, piątek) od godziny 16:00-19:00.

 

Pomagamy dzieciom stworzyć warunki do nauki własnej, służymy pomocą zarówno przy odrabianiu zadań domowych, jak i przy rozwijaniu ich inwencji twórczych. Zgodnie z założeniami psychologii humanistycznej, zakładamy potrzebę komunikacji jednostki ze światem. Dajemy dzieciom nadzieję na "lepsze jutro", szczęście oraz pokazujemy, że nawet najskrytsze marzenia się spełniają.

 

Wychowawcami w świetlicy są:

p. Joanna Auguścik,

p. Liliana Byszewska,

p. Janina Lubera,

p. Mirosława Nowak.

 

powrót 

21 września w ZSO nr 6 w Sosnowcu odbyła się

 

V Spartakiada „Sprawni i Zręczni”

 

dla dzieci i młodzieży ze świetlic środowiskowych i klubów abstynenta działających na terenie Sosnowca.

 

Uczestniczyliśmy aktywnie w tej imprezie.

 

Spartakiada ukierunkowana była na działania wychowawcze mające na celu  wskazanie dzieciom i młodzieży alternatywnego sposobu spędzania wolnego czasu. „Zdrowa” rywalizacja połączona z humorem, rozrywką i dobrą zabawą jest okazją do zmierzenia swoich możliwości, wspólnego dążenia do jednego celu, umocnienia wiary we własne siły, a także uczy tolerancji wobec innych.

 

Wzięliśmy udział w dwunastu konkurencjach o tajemniczo brzmiących nazwach:

 • indiańskim tropem,

 • skoki w worku,

 • zdobywamy wyspę,

 • poczta,

 • skoki na piłce,

 • tor przeszkód,

 • magiczny kwadrat,

 • bieg z jeżem,

 • tunele,

 • rzut do ruchomego celu,

 • strzał do bramki z otworami,

 • przeciąganie liny.

W pięciu z tych konkurencji zajęliśmy pierwsze miejsce, niestety, nie powiodło nam się przy przeciąganiu liny – w tej konkurencji pokonali nas gospodarze.

W ostatecznej klasyfikacji zajęliśmy II miejsce, otrzymaliśmy puchar i srebrne medale. Srebro było dla nas satysfakcjonujące, tym bardziej, że uczestniczyliśmy w takiej imprezie po raz pierwszy.

 
 

 

 

powrót

 


 

TANECZNYM KROKIEM"

 
 

     22 października 2008 roku nasi podopieczni świetlicy socjoterapeutycznej „Tęczowa Kraina” uczestniczyli w wydarzeniu artystycznym - mini playback show pod hasłem „Tanecznym Krokiem”. Organizatorem była świetlica „Arkadia” działająca przy szkole podstawowej nr 15 w Sosnowcu. Był to konkurs przeznaczony dla dzieci ze wszystkich świetlic środowiskowo – socjoterapeutycznych z terenu Sosnowca. Do występów zgłoszono 16 grup z dziewięciu sosnowieckich świetlic. Uczestnicy prezentowali piosenki wybranych przez siebie wykonawców, a jury oceniało miedzy innymi podobieństwo do oryginału, odpowiednie przebranie, ruch sceniczny, ciekawą choreografię, swobodę podczas występu i kulturalne zachowanie.

 

     Dzięki temu wydarzeniu dzieci miały możliwość zaprezentowania się w szerszym środowisku, zintegrowania się z rówieśnikami. Ich popisy podziwiali przedstawiciele Urzędu Miasta, Radni Miasta oraz dyrektorzy szkół. Spotkanie to było okazją do wspólnej, bezpiecznej i kulturalnej zabawy.

 

     Co prawda zdobyliśmy tylko dwa wyróżnienia, ale dzieci bawiły się świetnie i za tę zabawę otrzymały dyplomy i nagrody rzeczowe.

 

p. Mirosława Nowak

 

 

 

 

powrót

 


 

15 maja - II etap IV Edycji Konkursu Plastycznego "PO STOPNIACH TĘCZY"

 
 

     15 maja 2009 r. przedstawiciele naszej świetlicy środowiskowo-socjoterapeutycznej "Tęczowa Kraina" uczestniczyli w II etapie i rozstrzygnięciu IV Edycji Konkursu Plastycznego "PO STOPNIACH TĘCZY", który odbył się w siedzibie ŚWIETLICY SOCJOTERAPEUTYCZNEJ "ŚWIETLIK".

 

     Wysłaliśmy 3 prace konkursowe na temat "ZADBAJMY O NASZĄ PRZYSZŁOŚĆ-CZYSTY ŚWIAT": MARTY DUDUŚ VI A, AGNIESZKI WOJDAŁY IV B I DOMINIKI DUDUŚ IV B. Te prawdziwe dzieła sztuki zostały wyeksponowane w galerii CENTRUM USŁUG SOCJALNYCH I WSPARCIA. Nasze dziewczynki pracowały w sześcioosobowych zespołach mieszanych - wykonywały dowolną techniką plastyczno- techniczną pracę na temat "MAGICZNE DRZEWO - PREZENT DLA PRZYSZŁYCH POKOLEŃ". Powstały przepiękne, barwne i niezwykle ciekawe prace 6 zespołów, które pracowały w tym składzie po raz pierwszy a mimo to efekty były świetne. Jury, w skład którego weszli przedstawiciele władz miasta, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, MOPSU i gospodarze konkursu miało problem z przyznaniem pierwszego miejsca, gdyż wszystkie prace były znakomite. Po słodkim poczęstunku nastąpiło oficjalne ogłoszenie werdyktu i przyznanie nagród indywidualnych dla uczestników oraz grupowych dla świetlic. Każdy młody plastyk został nagrodzony!

 

Liliana Byszewska

 

Galeria

 

       
       
       
       
 

powrót


 
 

 

Świetlica środowiskowa

"Tęczowa kraina"

 

Designed by A.J.